POST W WIELKI PIĄTEK

Jak pościć i post przeżyć?

Post ścisły oznacza, że tego dnia spożywamy tylko trzy posiłki, bez podjadania w międzyczasie. Z tych trzech posiłków tylko jeden może być „do syta”, czyli do najedzenia się.

Pozostałe dwa powinny być „niedojedzone”, czyli dostarczające niezbędnej nam energii, ale niedające poczucia sytości. Między posiłkami można przyjmować napoje, nie tylko wodę.

Nie chodzi jednak tylko o to, by pościć, ale by post przeżyć. To znaczy, by nie zatrzymać się na jego powierzchni – zaangażować w niego nie tylko swój żołądek, ale i serce. Post ścisły nie polega jedynie na motywowanej względami religijnymi pół-głodówce, ale za pomocą tego zewnętrznego środka ma wpłynąć w konkretny sposób na ducha.

Jaki jest cel postu?
Bardzo prosty – post ma mnie osłabić. Ma zaboleć. Chodzi o to, bym poczuł, że jestem słaby, kruchy, bezbronny, głodny. Post ma pomóc mi odkryć, że sam siebie nie nakarmię. Jest – ogarniającym całe moje człowieczeństwo – wołaniem do Boga: Nakarm mnie! Nakarm! Potrzebuję Cię!

Przez dobrowolne przyjęcie fizycznego bólu, a przynajmniej dyskomfortu głodu jest też symbolicznym znakiem zjednoczenia się z Tym, który dobrowolnie idzie na krzyż, by tam nakarmić sobą głód całego świata.

Kogo obowiązuje post?
Osoby, które przekroczyły sześćdziesiąty rok życia albo nie osiągnęły jeszcze osiemnastego nie są zobowiązane do przestrzegania postu ścisłego. Mogą go jednak podjąć z własnej woli. Natomiast wszyscy, którzy ukończyli lat czternaście mają obowiązek zachować tego dnia (jak we wszystkie inne piątki poza uroczystościami kościelnymi) post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Do przestrzegania postu ścisłego nie są zobowiązane osoby, którym nie pozwala na to stan zdrowia/organizmu.

Warto pamiętać, że jesteśmy zaproszeni – choć nie ma takiego obowiązku – do podtrzymania „postu paschalnego” także w Wielką Sobotę, aż do Wigilii Paschalnej. Kiełbaska ze święconki nie zepsuje się chyba do świątecznego niedzielnego śniadania.

Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

 

Św. Józef jest dla nas przede wszystkim wzorem wiary. Tak jak Abraham, żył zawsze zdając się bez zastrzeżeń na Bożą Opatrzność; dlatego stanowi on dla nas umacniający przykład, zwłaszcza wtedy, gdy Bóg chce, abyśmy zawierzyli Mu «na słowo», a więc nie mając jasności co do Jego zamysłu.

Jesteśmy wezwani do naśladowania św. Józefa także w pełnym pokory posłuszeństwie — cnocie, która wyraża się u niego w milczeniu i pracy w ukryciu. Jakże cenna jest «szkoła nazaretańska» dla współczesnego człowieka, kuszonego przez kulturę, która najczęściej gloryfikuje pozór i sukces, niezależność i fałszywe pojęcie wolności indywidualnej! Jakże potrzebne jest natomiast przywrócenie właściwej wartości prostocie i posłuszeństwu, szacunkowi i poszukiwaniu z miłością woli Bożej!

Św. Józef żył służąc swej Oblubienicy i Boskiemu Synowi; tym samym stał się dla wierzących wymownym świadectwem tego, iż «panować» znaczy «służyć». Z jego przykładu mogą czerpać przydatną naukę życiową zwłaszcza ci, którzy w rodzinie, w szkole i w Kościele pełnią rolę «ojców» i «przewodników». Myślę przede wszystkim o ojcach, którzy właśnie w dniu poświęconym św. Józefowi obchodzą swoje święto. Myślę również o tych, którzy zgodnie z Bożą wolą pełnią w Kościele funkcję ojców duchowych. Pozwólcie, że wymienię spośród nich dziewięciu biskupów, którym jutro z radością udzielę święceń w Bazylice św. Piotra. Proszę was o modlitwę za nich i za wszystkich pasterzy Kościoła.

Niech św. Józef, którego lud chrześcijański wzywa z wielką ufnością, kieruje zawsze krokami Bożej rodziny; w sposób szczególny niech wspomaga tych, którzy pełnią rolę ojców zarówno w sensie fizycznym, jak i duchowym. Niech naszym prośbom towarzyszy i wstawia się za nami Maryja, dziewicza Oblubienica Józefa i Matka Odkupiciela.”

(Jan Paweł II, ŚW. JÓZEF WZOREM CNÓT, Rozważanie przed modlitwą „Anioł Pański”, 18 marca 2001)

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2018

Rekolekcje Wielkopostne
w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu

 

(11 – 14 marca 2018 r.)

NIEDZIELA:

Msza św. z nauką rekolekcyjną

godz. 8:00, 10:00, 12:00, 19:30

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym

godz. 17:00

PONIEDZIAŁEK:

Msza św. rekolekcyjna

godz. 10:00 i 18:00

WTOREK:

Msza św. rekolekcyjna

godz. 10:00 i 18:00

Spowiedź święta

godz. 9:00 do 10:00 i 16:30 do 18:00

ŚRODA:

Msza św. rekolekcyjna

godz. 10:00 i 18:00

Rekolekcje poprowadzi franciszkanin o. Jozafat

EDK 2018 REJESTRACJA ROZPOCZĘTA

Boisz się, że nie podołasz wyzwaniu? Pamiętaj, że Jezus jest nieszablonowy. Dla Jezusa nie liczy się cel, dystans, czy dobry czas dla Niego ważny jest podjęty trud i szczera wola. Nie bójcie się przeciwności i przeszkód

„Moc w słabości się doskonali”

Można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań. Można na stojąco, siedząco, w samotności lub w tłumie ludzi zgromadzonych na tym nabożeństwie. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych…

Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyzwanie, głębokie przeżycie, doświadczenie własnej słabości i chociaż ułamka ciężaru, jaki dźwigał Jezus podczas Swojej Drogi. Bo inaczej patrzy się na Jego cierpienie z ciepłej ławki, inaczej gdy na stopach pojawiają się odciski, bolesne skurcze paraliżują mięśnie, nogi odmawiają posłuszeństwa, a do celu zostało kilka lub kilkanaście kilometrów.

EDK, na którą wyruszymy ze Świebodzic jest PIERWSZYM takim wydarzeniem w Aglomeracji Wałbrzyskiej ponieważ odbędzie się 16 marca br.

REJESTRACJA: 
https://www.edk.org.pl/trasa-edk/1564

Podgląd trasy: 
https://www.traseo.pl/…/edk-rejon-swiebodzice-trasa-sw-miko…

ZAPRASZAMY