Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK) – Edycja 2023

TYLKO DLA ROMANTYKÓW” – IDĘ, BO SZUKAM NADZIEI.

Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę 43 km. W nocy. Samotnie, we dwoje lub w niewielkiej grupie. W skupieniu, bez rozmów i pikników. Będzie boleć, bo opuściliście swoją strefę komfortu. Będziesz tutaj, podejmiesz ten trud nie dlatego, że oczekujesz, aby Bóg coś dla ciebie zrobił. Podejmiesz ten wysiłek, bo chcesz się z NIM spotkać i zacząć żyć sensownym życiem.

Ks. Jacek Stryczek: „Zacznę od trzech fundamentalnych tez. Pierwsza – nie da się zredukować życia do tego, aby było zawsze przyjemnie. Druga – nie da się zredukować życia do tego, aby zawsze było poczucie bezpieczeństwa. Trzecia – nie da się zredukować życia tylko do tego co znamy.

Posmakuj życia idąc na EDK, bo kiedy pójdziesz to zobaczysz jak przyjemne jest życie oparte na wyzwaniach. Może nie na końcu tej nocnej wyprawy, ale już na drugi dzień na pewno.”

EDK odpowiada na podstawowy problem wielu ludzi. Nie są zadowoleni z tego, jak wygląda ich życie. Jednak boją się zmiany – nie chcą utracić tego, co mają. Mają swoją strefę komfortu, w środku której jest dużo nierozwiązanych problemów. Kiedy jednak człowiek raz przekroczy te granice, właśnie w czasie EDK, może uwierzyć w to, że jest w stanie zmienić swoje życie.

Rozważania na kolejnych stacjach drogi krzyżowej są inspiracją do przemyśleń.

W tym roku rozważania EDK zbudowane są wokół sceny ukrzyżowania. Jezus – umiera, ale ku nadziei. Zły łotr, umierając na krzyżu robi to, co całe życie. Złorzeczy, jest hejterem. Dobry łotr podąża za Jezusem i jego nadzieją. To w scenie ukrzyżowania widać dwie różne postawy: hejtera i człowieka nadziei. Obaj byli łotrami. Wybrali zupełnie różne drogi życiowe. Dlatego EDK to wybór: hejter, albo człowiek nadziei. Jako piękni ludzie powinniśmy umieć cieszyć się dobrem, wspierać innych i dawać nadzieję. Nie hejtować. Obecnie hejt, czyli bezpardonowe uderzenia w drugiego człowieka są w modzie. Wystarczy, że ktoś ma w sobie negatywne emocje – i to wystarczy, aby w kogoś uderzyć. Nie akceptujcie tego. Uwolnijcie się od takiej pokusy.

Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK) odbyła się po raz pierwszy w 2009 roku.

W 2018 roku Świebodzice pojawiły się na liście prawie 300 miast z kilkunastu krajów skąd można było wyruszyć na trasę o długości 43 km. Liderzy EDK tworzyli możliwość poczucia Drogi Krzyżowej w inny niż dotychczas sposób. W sposób EKSTREMALNY.

W świebodzickich edycjach EDK na trasę wychodziło średnio ponad 40 osób. Przedział wiekowy uczestników, którzy ją ukończyli wynosił od 12. do 73 lat.

W 2023 roku po raz szósty możemy przejść EDK. Rozpoczynamy 24 marca. Msza św. w intencji uczestników odbędzie się o godz. 20:00 w parafii św. Mikołaja w Świebodzicach. Po zakończeniu mszy św. wyruszamy na trasę św. Mikołaja o długości 43 kilometrów. Zaczynamy i kończymy ją w Świebodzicach. Nasza trasa i jej opis jest dostępny na stronie www.edk.org.pl tutaj również można się zarejestrować. Aktualne informacje znajdziecie na Facebooku – EDK Świebodzice.

Zapisy telefoniczne i dodatkowe informacje: Piotr 781 378 781 i Rysiek 535 145 615.

Zachęcamy do wyrzeczeń. Do przejścia całego dystansu. Jest oczywiste, że każdy w drodze może podjąć decyzję o wcześniejszym powrocie do domu. Szanujemy każdą osobę, która podejmuje wyzwanie, opuszcza swoją strefę komfortu.

EDK nie jest jedynie przygodą, impresją. Jest ważnym elementem pracy nad sobą. EDK to

heroizm na polach codzienności. EDK nie mierzy się jedynie podjętym wysiłkiem – oczekujemy owoców, zmiany na lepsze. Piękny człowiek to taki, z którym się lepiej żyje.

Idź na EDK, szukaj nadziei – stań się pięknym człowiekiem. Trasa to tylko narzędzie.