III Międzynarodowy Festiwal Organowy

29 czerwca br. rozpocznie się III Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga. W tym roku mija 215 rocznica urodzin świdniczanina, który budował uchodzące do dziś za najnowocześniejsze w Europie organy. Pamięć znakomitego organmistrza kultywują Zuzanna i Maciej Batorowie, twórcy Fundacji Chorda Auxit.

Brzmieniem organów Schlaga porywamy publiczność już siedem lat. Zaczęło się w grudniu 2011 r. koncertem w kościele świętego Józefa w Świdnicy. To już wtedy malutki romantyczny instrument przyciągnął tak wielu słuchaczy, że publiczność szczelnie wypełniła barokowy kościółek. Pół roku później monumentalna katedra świdnicka rozbrzmiewała muzyką organową w wykonaniu gości z całego świata – wspomina Zuzanna Bator. – Ku naszej wielkiej radości, w następnych latach symfoniczne organy Schlaga w Kościele Pokoju w Świdnicy zostały gruntownie odrestaurowane. Był to dla nas impuls, by poszerzyć działania – w 2016 r. zorganizowaliśmy I Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga na siedmiu różnych instrumentach wytwórni Schlag i Synowie w czterech różnych miastach.

Koncerty potrwają od 29 czerwca do 22 lipca. Wstęp jest bezpłatny.